نحوه تکثیر و پرورش نخل مرداب در منزل


نخل مرداب یا پنجه کلاغی از جمله گیاهانی است که گونه های زیادی دارند. جایگاه نخل مرداب در طبیعت در باتلاق های پر از آب است پس اگر قصد داریم از آن در داخل منزل استفاده کنیم باید همان شرایط که در طبیعت داشته را برای پرورش نخل مرداب  فراهم کنیم که کار سختی نیست.

گاشت نخل مرداب در حیاط منزل

گیاه نخل مرداب دارای ساقه های بلندی است که تقریبا تا یک متر رشد می کنند و دارای برگ های باریکی هستند و که معمولا به رنگ سبز تیره هستند و ساقه ان به جز در راس گیاه بدون پوشش برگ است وقتی به راس گیاه می رسیم برگ ها به صورت شعاعی هستند.

شرایط نگهداری نخل مرداب

گل این گیاه بسیار زیبا و زینتی است این گیاه در خاک بسیار مرطوب رشد می کند و بیشتر در مناطق گرم سیری رشد می کند. پرورش نخل مرداب نیازمند مراقبت های خاصی نیست پس نگهداری آن برای هر فردی آسان است.

گیاه نخل مرداب به نور بسیار زیادی نیاز دارد اما نه نور مستقیم. این گیاه چون به نور فراوانی احتیاج دارد نباید خاک آن به هیچ عنوان خشک شود. یعنی نور فراوان به شرط خاک  بسیار مرطوب.

نحوه تکثیر و پرورش نخل مرداب در منزل

در پرورش نخل مرداب خاک آن باید بسیار مرطوب و سنگین  باشد چون این گیاه در باتلاق رشد می کند بنابراین باید خاک آن جوری برایش فراهم کنیم تا رشد خوبی داشته باشد. برای سنگین شدن خاک می توان از خاک رس استفاده کرد.

حداقل دما برای این گیاه ۱۲ و حداکثر ۳۵ درجه باشد.

این گیاه خواستار آب بسیار است چه در فصل گرما چه در فصل سرما. اما این نیاز در تابستان به شدت به افزایش می یابد در پاییز و زمستان کمی این نیاز کمتر می شود.

در انتخاب گلدان برای نخل مرداب باید توجه کنیم. برعکس تمام گیاهانی که نیاز به گلدان با زهر کشی خوب دارند گیاه نخل مرداب نیاز به گلدانی دارد که زهر کشی خوبی نداشته باشد زیرا باید محیطی باتلاقی برایش فراهم کرد برای این کار می توان از یک زیر گلدانی پر آب استفاده کرد.

نحوه تکثیر نخل مرداب

یکی از روش های تکثیر و پرورش نخل مرداب  تکثیر آن به روش تقسیم بوته است،این کار بیشتر در اوایل تابستان صورت می گیرد به این صورت است که ابتدا کل بوته را از خاک در می اوریم جوری که ریشه ها آسیبی نبینند  سپس با دست ریشه ها را به چند دسته تقسیم و  از هم جدا می کنیم و داخل گلدان با خاک مرطوب قرار می دهیم این روش یکی از روش های معمول است که برای تکثیر نخل مرداب استفاده می شود.

 یک روش غیر معمول در پرورش نخل مرداب وجود دارد به نام تکثیر وارونه که در صورت نتیجه نگرفتن از تکثیر به روش تقسیم بوته از آن استفاده می شود که بسیار ساده است. ابتدا یک شاخه  سالم از نخل مرداب را از بوته جدا می کنیم شاخه ای را انتخاب می کنیم که سر آن پر برگ باشد سپس با قیچی  ساقه را کوتاه و برگ های ان را می بریم جوری که یک سه الی چهار سانت از برگ باقی بماند،سپس ساقه را به صورت وارونه طوری که  ساقه در بالا و برگ های کوتاه شده آن در آب قرار گیرد در  لیوان پر آب  می گذاریم و لیوان را در جایی که نور کافی و به دور از تابش  نور مستقیم خورشید باشد قرار می دهیم.

نحوه تکثیر نخل مرداب به روش تکثیر وارونه

بعد از گذشت چند روز شاهد ریشه دادن  گیاه  می شویم زمانی که ریشه ها کمی بزرگ شدند باید آن را به گلدان انتقال دهیم. گلدان نباید زیاد بزرگ باشد ترجیها قطر دهانه گلدان یازده الی نه سانتی متر باشد.

نکاتی درباره  پرورش نخل مرداب

  •  گیاه نخل مرداب به کم آبی بسیار حساس است کم ابی باعث مرگ سریع گیاه می شود.
  • این گیاه زیبا علاقه شدیدی به گرما دارد.
  • در فصل گرما هر روز باید برای حفظ رطوبت برگ ها با اسپری بر روی ان ها آبپاشی کنیم.
  • در صورت سرمای شدید  و خشکی خاک به سرعت شاهد زرد شدن برگ های آن هستیم.
  • نبودن نور کم و کافی باعث پیچیدگی برگ ها می شود.

The post نحوه تکثیر و پرورش نخل مرداب در منزل appeared first on آرگا.


منبع : آرگا پورتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *